| |   info@parsbehine.com
پارس بهینه ساز   طراحی، مشاوره و اجرای عایق های حرارتی، صوتی و رطوبتی پلی یورتان
دانلود کاتالوگ  

برگزاری جشنواره "ساختمان صفر" تا پایان سال جاری/نصب 28 هزار کنتور هوشمند در کشور توسط سابا

 
اخیرا به منظور کاهش تلفات برق، سه شرکت در سطح کشور، ماموریت یافته اند تا طرح جایگزینی یخچال های استاندارد جدید ساخت داخل را با یخچال های فرسوده و قدیمی با استفاده از وام بانکی، با اقساط بدون بهره اجرایی کنند

به ‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، قبل از ظهر امروز (سه ‌شنبه) مهندس "سید حسین سجادی" در نشست خبری در ساختمان سازمان بهره ‌وری انرژی ایران (سابا) با بیان این مطلب گفت: این جشنواره که تا پایان سال جاری برگزار خواهد شد کمک می‌کند تا با اجرایی شدن سامانه مدیریت انرژی در ساختمان ‌ها، از میزان هدررفت انرژی در ساختمان ‌های اداری، تجاری و مسکونی جلوگیری کرده و میزان هدررفت انرژی را به صفر برساند.
وی از قوانین ومقررات، تعرفه‌ها، حمایت مالی و آموزش و آگاه‌سازی به عنوان چهار ضلع مدیریت مصرف یاد کرد و افزود: در حوزه قوانین و مقررات از لحاظ تعداد استاندارد جزو اولین ‌های جهان هستیم و در زمان حاضر 32 استاندارد برای تجهیزات و 38 معیار برای فرآیندهای انرژی در حوزه برق تعریف شده است.
سجادی با اشاره به اینکه ماده 14 قانون اصلاح الگوی مصرف و همچنین ماده 73 همین قانون، مشوق‌ هایی را برای کسانی که از تجهیزات یا فرآیندهای بهره ‌وری استفاده می‌کنند، در نظر گرفته گفت: "طرح یارانه سود تسهیلاتاز جمله بسته‌ های تشویقی برای بخش خصوصی است که ترغیب می ‌شود تا در جهت کاهش تلفات انرژی در کشوراقدام به سرمایه ‌گذاری کند.
وی با بیان اینکه این طرح باعث خواهد شد تا سرمایه‌ گذران در جهت ارتقای سطح انرژی و کاهش مصرف بتوانند از وام‌های کم‌ بهره و گاهی بی ‌بهره استفاده کنند که باز پرداخت بهره آن توسط سازمان بهره ‌وری انرژی ایران (سابا) خواهد بود، گفت: از جمله طرح ‌های حمایتی، ارتقای راندمان یخچال فریزرها و کولرها از طرح ‌های خوب و ارزشمندی است که مورد حمایت قرار گرفته و بیش از 50 درصد تولیدات داخلی از محصولات مورد توجه سابا خواهد بود.
وی ادامه داد: محصولاتی که شامل استفاده از تسهیلات بدون بهره خواهند بود شامل 30 درصد کولرهای آبی، کاشی و سرامیک، سیمان و ... خواهند بود که حمایت ‌های سابا را همراه خواهند داشت.
مدیرعامل سازمان بهره‌ وری انرژی ایران (سابا) با اشاره به ماده 12 قانون رفع موانع تولید گفت: در سال ‌های قبل، بند "ق" و بند "ه" این قانون مطرح شد که بر اساس آن اگر پروژه ای باعث کاهش مصرف انرژی یا سوخت شود، از محل کاهش هزینه سوخت، هزینه ‌های این پروژه پرداخت شود و مکانیزم های این قانون کمک خواهد کرد تا سرمایه گذاران با طیب خاطر و اطمینان به سرمایه ‌گذاری بپردازند.
وی آنگه به اهمیت آموزش و آگاه‌سازی پرداخت و افزود: برای تمام سرویس کاران لوازم خانگی در سطح استان‌های کشور دوره ‌های آموزشی برگزار کردیم.
سجادی با اشاره به اینکه مرکز آموزش کشاورزی و بهینه ‌سازی انرژی (مرکز آموزش امام خمینی کرج) در سه دوره آموزشی، حوزه آب و آبیاری مخصوص متخصصین و مروجین، حوزه گلخانه‌ها و حوزه دام و طیور عزم جدی دارد تا به آموزش کشاورزان بپردازد، گفت: سرمایه این طرح با کمک سازمان بهره‌ وری انرژی ایران (سابا) و وزارت جهاد کشاورزی تأمین می ‌شود و حدود 10 درصد در کاهش انرژی کشور تأثیر گذار خواهد بود.
وی با بیان این مطلب که در مجتمع ‌های آموزشی در بخش صنعت، در سال گذشته حدود 600 نفر از مدیران انرژی صنایع و ساختمان ها و...آموزش دیده‌اند، گفت: پیش بینی می ‌شود این آموزش‌ ها بتواند سالانه تا 1800 مگاوات در کاهش تلفات انرژی مؤثر باشد.
مدیرعامل سابا یکی از طرح‌ های مهم این سازمان را طرح هوشمند سازی لوازم اندازه گیری دانست و ادامه داد: در این طرح با اولویت بندی مشترکین بزرگ دیماندی،‌ به تعویض کنتورهای آن‌ها با کنتورهای هوشمند اقدام خواهد شد.
وی اظهار داشت: این سامانه اجازه خواهد داد تا مشترک به اطلاعات خود دسترسی داشته و میزان ورود و خروج و تلفات انرژی را به ‌صورت آن لاین مشاهده کرده و در هر زمان از شبانه روز بتواند قبض برق خود را بپردازد.
سجادی با اشاره به اینکه این طرح در زمان حاضر برای مشترکان بیش از 100 کیلووات برنامه ریزی شده و قرار است حدود 400 هزار مشترک به سامانه هوشمند تجهیز شوند گفت: تاکنون 27 تا 28 هزار کنتور هوشمند در کشور نصب شده و در صورت تأمین اعتبارات مالی، مابقی مشترکان نیز به ترتیب به سامانه هوشمند مجهز می‌شوند.
وی با بیان اینکه کنتورهای هوشمند برای مشترکان دیماندی هر 6 ماه یکبار آزمایش می‌شوند تا از دقت لازم برخوردار باشند، گفت: این کنتورها قابل دستکاری نیستند.
مدیرعامل سازمان بهره‌ وری انرژی ایران (سابا) با اشاره به اینکه در حوزه تأمین انرژی و بهره ‌وری، با افزودن حدود 7 هزار مگاوات سیکل ترکیبی به نیروگاه گازی به منظور افزایش راندمان نیروگاهی گفت: طرح خنک سازی هوای ورودی نیروگاه ‌ها باعث خواهد شد بین 400 تا 500 مگاوات افزایش ظرفیت نیروگاهی و یک درصد افزایش راندمان نیروگاهی را شاهد باشیم.
وی از لامپ ‌های رشته ای به عنوان معضلی برای کشور یاد کرد و افزود: باید در کشور، لامپ ‌های پربازده، جایگزین این لامپ‌ ها شوند، لذا با تصویب هیات دولت قرار شد تا آبان ماه سال جاری، از تولید لامپ ‌های بیش از 40 وا ت در کشور جلوگیری شود.
سجادی با اشاره به اینکه عمر لامپ ‌های LED 30 برابر لامپ ‌های رشته ای است، افزود: لامپ ‌های پربازده حدود 5  تا 10 درصد کمتر از لامپ ‌های رشته ای برق مصرف می ‌کنند.
او با اشاره به اینکه وزیر نیرو دستور داده‌اند به هیچ عنوان از لامپ‌ های رشته ای در اماکن دولتی استفاده نشود گفت: اخیراً در راستای کاهش مصرف برق، سه شرکت مأموریت یافته ‌اند تا طرح جایگزینی یخچال‌ های استاندارد جدید ساخت داخل را با یخچال ‌های فرسوده و قدیمی اجرایی کنند و یخچال‌ های جدید با استفاده از وام بانکی، با اقساط بدون بهره در اختیار مشترکان قرار گیرد.
مدیرعامل سابا تصریح کرد: با اجرای این طرح، حدود 70 درصد از انرژی مصرفی در یخچال کاهش می‌یابد.
تاریخ : 95/04/12
منبع : سابا انرژی