اجرای فوم پاششی پلی یورتان سقف

دنیای بدون پلی‌یورتان دنیای غیر قابل تصور
 
مطلب زیر اولین گزارش یکی از کمیسیون‌های اتحادیه اروپا در مورد مواد پلی‌یورتان است که جهت استحضار و ترغیب اعضا به استفاده از آن تهیه شده است. در این گزارش برخی ویژگی‌ها و خواص پلی‌یورتان و محاسن آن در صنعت ایزولاسیون و عایق‌سازی اشاره شده است و بر خاصیت شکل پذیری و همچنین پراکندگی در محل‌هایی که نیاز به پوشاندن شکاف‌ها است تاکید شده است. همچنین بر این مطلب که این مواد علی‌رغم اشغال کم فضا دارای قابلیت عایق‌سازی و جلوگیری از هدر رفت انرژی در سطحی وسیع هستند، تاکید شده است.
(گزارش شماره یک اکتبر 2006 فدراسیون اروپایی همکاریهای مربوط به فوم پلی‌ یورتان)
فوم پلی‌یورتان یکی از مهمترین عایق‌های حرارتی است که به علت عملکرد بالای آن به عنوان ماده ایزولاسیون در عین اینکه حداقل فضا را اشغال می کند، قابلیت بالایی در کاهش هدر رفت انرژی دارد.


در اجرای صحیح  پروتکل کیوتو جهت ایزولاسیون بهتر ساختمان‌ها این فوم مناسب بوده و دارای محاسن زیر نیز می‌باشد:

ذخیره‌ سازی انرژی و در نتیجه کاهش هزینه‌های انرژی برای فرد و همچنین کشور ( این  می‌ تواند به ترقی اروپا برای رقابت با سایر اقتصادهای دنیا کمک کند.)
  • حفاظت از محیط زیست‌ ( اجرای دقیق مقررات ایزولاسیون می‌ تواند میزان انتشار گاز CO₂ را تا 5 درصد کاهش دهد.(این رقم 60 درصد هدف حال حاضر پروتکل اروپایی کیوتو است.)
  • اثر مثبت بر ایجاد اشتغال
  • اثر مثبت بر اقتصاد اتحادیه اروپا
این گزارش تلاش دارد ویژگی‌ها و ساخت فوم پلی‌یورتان را به عنوان یکی از موثرترین مواد در صنعت ایزولاسیون توضیح دهد.
 
  معرفی:

پلی‌یورتان-افزایش کیفیت زندگی‌های ما

چه در مورد کفی کفش، تشک، فرمان اتومبیل و یا صنعت ایزولاسیون، دنیای امروز ما بدون پلی‌یورتان غیر قابل تصور است. در دنیای ورزش یا فراغت و راحتی، در خانه یا اتومبیل پلی‌یورتان ارزش قابل توجهی برای زندگی روزمره دارد. پلی‌یورتان در همه جا مورد نیاز است .
با توجه به فورمولاسیون و اساس ترکیب شیمیایی، ویژگی‌های شکلی پلی‌یورتان در طول فرآیند تولید به دقت قابل تعیین است.
(به صورت سفت و نرم و به هم فشرده ) در نتیجه مناسب بودن در تولید و هزینه مقرون به صرفه برای تقریباً همه‌ی زمینه‌های اجرایی، پلی‌یورتان را گزینه ای شایسته می‌سازد.

 
 ایزولاسیون ساخته شده مناسب:

وقتی پلی‌یورتان به صنعت ساختمان آمد، فوم پلی‌یورتان بسیار مناسب برای ساختمان‌های جدید تشخیص داده ‌‌شد. چون علاوه بر هزینه مناسب به دلیل انتقال‌دهی بسیار پایین حرارت، قابل مقایسه با هیچ یک از مواد هم‌رده نبود.
بعلاوه فوم پلی‌یورتان برای بازسازی ساختمان، زمانی که تاکید بر هدر‌رفت حداقل انرژی باشد، ایده‌آل است.
بهبود بخشیدن ایزولاسیون در سطوح موجود ساختمانها می‌تواند مصرف انرژی را تا 70 درصد کاهش دهد و فوم پلی‌یورتان نقش مهمی از تسهیل اجرایی ایزولاسیون دارد.
 اجرای ایزولاسیون موجب زیاد شدن فضای اشغال شده خواهد بود‌.‌ حتی اگر ماده مصرفی نازک باشد. در نهایت ویژگی‌‌های مکانیکی مناسب و قابلیت چسبندگی بالا به سایر مواد قدرت عمل را در مورد این مواد افزایش می‌دهد.
با قابلیت اجرایی بالای فوم، مواد ساخته شده از فوم پلی یورتان با سطوح اجرایی بسیار تطبیق پذیرند. گونه‌های مختلف فوم پلی‌یورتان برای ایزولاسیون در سطوح مختلف اعم از سقف، دیوارها، کف، پشت بام و چارچوب پنجره‌ها قابل استفاده بوده و در درزگیری حفره‌ها و همچنین به عنوان ساندویچ پانل  در سازه‌های صنعتی قابل استفاده می‌باشد .


آخرین ایزولاسیون حرارتی مناسب برای همه عمر:

اصطلاح فوم پلی‌یورتان سخت دلالت دارد بر خانوده ‌ای از مواد ایزولاسیون که در مجموع پلی‌یورتان و همچنین فوم پلی‌ایزوسیانات سخت را شامل می‌شود.
ویژگی‌های ایزوله نمودن مناسب حرارتی فوم‌های سلول – بسته  پلی یورتان امروزه از طریق دمیدن کمک رسان‌هایی مانند پنتان (هیدرو کربن ) و یا  CO₂ بدست می آید
در مجموع با وجود رسانایی پایین حرارت، فوم ‌پلی یورتان سخت بسیار با دوام وماندگار می‌باشد.
این فوم تا زمانیکه ساختمان پا برجاست ماندگار بوده و برای زمانی فراتر از پنجاه سال قابل استفاده می‌باشد.
ایزولاسیون حرارتی به وسیله فوم پلی‌یورتان منابع انرژی را حفظ نموده و اثر منفی زیست محیطی نیز ندارد.

با توجه به موارد زیر فوم پلی‌یورتان سخت سرمایه گذاری مناسبی برای آینده است.


پیشنهادی خوب با طول عمر بالا بدون بازگشت و نیاز به تعمیر و نگهداری
  1. افزایش دادن کیفیت زندگی از طریق ویژگی‌های ارزشمند
  2. هدایت نمودن به حداکثر ذخیره انرژی و کاهش هزینه‌های حرارتی
  3. موثر در کاهش هزینه‌ها و راحتی نصب
 
1-فوم پلی یورتان سخت چیست؟

فوم پلی‌یورتان سخت نوعی پلاستیک سلول بسته است. این فوم به عنوان مادۀ ساخته شده برای عایق حرارتی در کارخانه‌ها ساخته می‌شود که در شکل‌های  ورقه یا بلوک و گاهاً به همراه سطوح شکل‌دهندۀ سخت به جهت ایجاد ساختار و یا ساندویچ پانل استفاده می‌شود. پلی‌یورتان جهت شکل دهی مناسب به طور مستقیم در محل سایت ساختمان در حال ساخت نیز می‌تواند ساخته شود.
در مورد موادی که به لحاظ ضخامت قطور نیستند، پیشنهاد می‌شود فوم پلی یورتان سخت به عنوان عایق حرارتی بهینه مورد استفاده قرار گیرد و علاوه بر آن از قابلیت استثنایی پراکندگی فضای آن هم می‌شود بهره برد.
برای معماران و طراحان، فوم پلی‌یورتان سخت این قابلیت را فراهم می‌سازد که از آن به عنوان عایق در طرحی خلاقانه در سقف و کف و دیوار مورد استفاده قرار گیرد. این مواد برای سبک‌سازی ساختمان، کاهش و حداقل‌سازی هدر رفت انرژی در رهیافت‌های ساختمان، ایده‌آل است.

    ورقه ایزولاسیون:

با توجه به استحکام تحسین برانگیز ورقه‌های ایزولاسیون پلی‌یورتان سخت، این ورقه‌ها بسیار مقاوم هستند. آنها می‌توانند با مواد دیگر ترکیب شوند و نصب آنها در ساختمان بسیار ساده است.


    ساندویچ پانل با روکش‌های فلزی:

ساندویچ پانل یک لایه‌ی سری فوم پلی‌یورتان سخت در مرکز دارد و در غالب موارد، دو لایه فلزی دو سطح خارجی این مواد را پوشانده است. ساندویچ پانل‌ها به طور اختصاصی جهت مسقف نمودن و یا ساختن دیوار جهت سازه‌های متفاوت مناسبند و در محل‌های مناسب ایجاد سقف و یا سازه‌های صنعتی به همان خوبی که در سردخانه‌ها و ایجاد واحد‌های خنک کننده مورد بهره برداری قرار می‌گیرند، به کار می روند .
بکار بردن پانل‌های سبک بسیار آسان بوده و در تمامی شرایط آب و هوایی می‌توانند به کار روند.
ساندویچ‌پانل‌های پلی‌یورتان قابلیت پیش‌ساخته بودن دارند و این ویژگی قابلیت طراحی مناسب را با ایمنی بسیار بالا هم در مراحل ساخت و هم در ساختمان نهایی‌شده به آنها می‌دهد.


   بلوک‌ها:

فوم پلی‌یورتان قابلیت برش به شکل متفاوت مورد نیاز در تجهیزات و ساختمان‌های صنعتی را داراست.

   فوم‌های قابل اجرا در محل:

علاوه بر فوم‌های ساخته شده پلی‌یورتان در کارخانه، فوم‌های قابل اجرا در محل نیز قابل استفاده در ساختمان‌ها می‌باشند. این نوع فوم با دستگاه‌های بهره‌مند از تکنولوژی‌های پیشرفته قابل اجرا در محل هستند‌. فوم‌های قابل اجرا در محل به طور گسترده در اجراهای تخصصی ایزولاسیون مورد استفاده واقع می‌شوند. این فوم از طریق اسپری نمودن و پاشش به سطوح مورد نظر و یا تزریق شدن در قالب، ساختاری بدون درز را فراهم می‌آورند.

دنیای بدون پلی‌یورتان دنیای غیر قابل تصور

سایر تصاویر