| |   info@parsbehine.com
پارس بهینه ساز   طراحی، مشاوره و اجرای عایق های حرارتی، صوتی و رطوبتی پلی یورتان
دانلود کاتالوگ  

دولت هند پس از طرح توزیع لامپ های LED

 
دولت هند پس از طرح توزیع لامپ ­های LED در سال گذشته طی یک برنامۀ مشابه دیگر درنظر دارد فروش فن و سیستم­های تهویۀ مطبوع را به قیمتی کم­ تر از قیمت بازار برای افزایش بهره ­وری انرژی در تابستان امسال انجام دهد.
  
به گزارش دفتر روابط­ عمومی سازمان بهره ­وری انرژی ایران (سابا):
 بنا به گفتۀ پیوش گویال (Piyush Goyal) وزیر انرژی هند؛ دولت با این طرح اخیر خود درنظر دارد به بهره ­وری بالای انرژی در زمینۀ سیستم ­های تهویۀ مطبوع دست یابد. وی در ادامه تأکید دارد در این طرح مشترکین باید سیستم­های تهویۀ مطبوع قدیمی خود را که برق زیادی مصرف می­کنند، از بین برده و حتی آن­ ها را در جای دیگری نیز استفاده نکنند.
 براساس این گزارش: به گفتۀ وزیر انرژی هند؛ باتوجه ­به این­که در منازل طبقۀ متوسط بیش ­ترین میزان مصرف برق در بخش روشنایی و سیستم ­های تهویۀ مطبوع می­باشد، به همین جهت برآن شدیم تا سیستم­ های تهویۀ مطبوع قدیمی را از منازل حذف کرده و نمونه­ های جدید موجود را که دارای 35 درصد بهره ­وری انرژی بیش ­تری می­باشند، با قیمت ارزان ­تر نسبت به قیمت بازار در اختیار مشترکین قرار دهیم.
بنابراین گزارش: در همین زمینه سازمان بهره­ وری انرژی هند که سازمانی دولتی است درنظر دارد سیستم­های تهویۀ مطبوع با قیمت حدود هزار روپیه را به مشترکین خود ارائه نماید درحالی­که قیمت اصلی آن در بازار 1500 روپیه می­باشد. البته هزینۀ عوارض و مالیات این سیستم­ها لحاظ خواهد شد اما به جهت بهره ­وری انرژی بالای آن، برق کم­تری مصرف می­کنند. در همین خصوص سال گذشته دولت برنامۀ توزیع لامپ ­های LED را آغاز نمود که طی این برنامه،  تاکنون 70 میلیون لامپ LED ازطریق شرکت توزیع برق برای مشترکین با اقساط ده ماهه برای هر لامپ توزیع شده است.
 این گزارش می ­افزاید: وزیر هند در پایان متذکر می ­شود که آن­ها نمی ­توانند در زمان کوتاه عادات رفتاری نادرست در زمینۀ مصرف انرژی را در میان مشترکین تغییر دهند اما با گذر زمان و جایگزینی تجهیزات با بهره­ وری بالا برای مشترکین می ­توانند در طول زمان بسیاری از این­ گونه رفتارها را تغییر دهند.
 استفاده ازلامپ‌ های کم‌ مصرف و LED، سرویس به موقع سامانه‌ های سرمایشی، استفاده از پنچره‌ های دو جداره، عایق‌ بندی مناسب تاسیسات، بهره ‌گیری از سامانه ‌های مدیریت هوشمند، خاموش کردن تاسیسات در زمان تعطیلی ادارات از جمله روش‌ هایی است که می‌ تواند مصرف و هزینه‌ های برق را کاهش دهد.
سازمان بهره ‌وری انرژی ایران با نزدیک شدن به فصل تابستان از مردم خواست با صرفه‌ جویی در مصرف برق برای تامین پایدار برق برای تمامی مشترکین همکاری کنند.
به ‌گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی وزارت نیرو (پاون)، با توجه به نزدیک شدن به فصل تابستان و لزوم صرفه ‌جویی در مصرف برق برای جلوگیری از خامو شی‌های احتمالی، کارشناسان سابا خواستار همکاری و مشارکت مردم در این خصوص شدند. به اعتقاد آنان با به کار بستن تعدادی از روش ‌های کم ‌هزینه، مردم می‌ توانند ضمن پشت سرگذاشتن تابستانی بدون خاموشی 10 درصد درهزینه‌ های خود صرفه‌ جویی به‌عمل آورند.
بر اساس این گزارش، استفاده ازلامپ ‌های کم ‌مصرف و  LED، سرویس به موقع سامانه ‌های سرمایشی، استفاده از پنچره‌ های دو جداره، عایق ‌بندی مناسب تاسیسات، بهره‌ گیری از سامانه‌ های مدیریت هوشمند، خاموش کردن تاسیسات در زمان تعطیلی ادارات از جمله روش‌ هایی است که می ‌تواند مصرف و هزینه ‌های برق را کاهش دهد.
بنابراین گزارش، به اعتقاد کارشناسان سابا کنترل مصرف برق در تابستان امسال وابسته به نوع الگوی رفتاری مصرف کنندگان است و از آنجا که طبق پیش‌بینی‌ های صورت گرفته میزان مصرف برق در سال جاری به بیش از 52 هزار مگاوات خواهد رسید، ضمن برشمردن نقش رسانه‌ ها در فرهنگ‌ سازی و نهادینه کردن فرهنگ صرفه‌ جویی در کشور، خواستار مشارکت تمامی مردم در مدیریت درست وسایل پرمصرف خانگی در ساعات اوج مصرف برق شدند.
طبق آمارهای موجود از مجموع برق تولید شده در کشور تا 33.7 درصد در بخش خانگی، 31.5 درصد در بخش صنعت، 9.4 عمومی، 16.1 درصد در بخش کشاورزی، 2.1 درصد بخش روشنایی معابر و 7.3 درصد در بخش تجاری استفاده می‌ شود که می‌ توان با بازنگری قوانین، فرهنگ سازی، اصلاح قیمت، استفاده از تجهیزات کم مصرف وضعیت موجود را در راستای بهینه ‌سازی مصرف انرژی تغییر داد.
پیرو این گزارش، به گفته کارشناسان سابا بخش خانگی 777 میلیارد و 926 میلیون کیلووات ساعت از مصرف را به خود اختصاص داده است. روشنایی خانه‌ ها نیز سالانه 10 میلیارد کیلووات ساعت برق را به خود اختصاص داده که تولید این مقدار برق معادل 20 میلیون بشکه نفت خام است.
تاریخ:95/03/24
منبع: سابا انرژی