| |   info@parsbehine.com
پارس بهینه ساز   طراحی، مشاوره و اجرای عایق های حرارتی، صوتی و رطوبتی پلی یورتان
دانلود کاتالوگ  

ایجاد مرکز آموزش مدیریت مصرف انرژی در بخش کشاورزی توسط سابا

 
به گزارش دفترروابط عمومی سازمان بهره وری انرژی ایران:
 
بخش کشاورزی کشور با اختصاص سهمی حدود 17% از مصرف برق، پایین ­ترین تعرفه­ ها را پرداخت می ­نماید به نحوی که پرداختی کشاورزان بابت هر کیلووات برق مصرفی، حدود 10درصد قیمت تمام شده برق برای وزارت نیرو است. که این خود دلیلی برای حمایت دولت و وزارت نیرو ازاین بخش است. و بدیهی است مدیریت مصرف انرژی در این بخش توجه دو چندانی را می­ طلبد.
در این راستا سازمان بهره ­وری انرژی ایران مصمم است زیر ساخت لازم رابرای احداث یک مرکز تخصصی آموزش مدیریت انرژی در بخش کشاورزی ایجاد نماید. بدین منظور طی مذاکرات و  تفاهم­ نامه­ های مبادله شده با معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) (وابسته به وزارت جهاد کشاورزی ) برای این منظور مناسب تشخیص داده شد.
بنابراین گزارش: فرآیند تدوین بسته ­های آموزشی مورد نیاز این بخش آغاز شده و با بهره ­گیری از صاحب ­نظران این عرصه، بر اساس اولویت ­بندی  انجام شده ، طی دو ماه آینده، ضمن افتتاح رسمی این مرکز، اولین دوره آموزشی با عنوان « مدیریت مصرف انرژی در استحصال آب و آبیاری» اواخرتیرماه سال جاری برگزار خواهد شد.که به تدریج و طی ماههای آینده نیز دوره­ های دیگری ازجمله« مدیریت مصرف انرژی در گلخانه­ ها» و «مدیریت مصرف انرژی در پرورش طیور» به تناوب در مرکز یاد شده برگزار خواهند شد.
براساس این گزارش :سایر عناوین آموزشی از قبیل مدیریت مصرف انرژی در زراعت و باغبانی، پرورش آبزیان، ماشین ­آلات کشاورزی، دامداری ­ها، انبارش و سردخانه­ ها نیز به تدریج و پس از تهیه متون آموزشی و تجهیز آزمایشگاه­ های مورد نیاز برگزار خواهند شد. هدف از برگزاری این دوره­ ها، آموزش حدود 5000 نفر از کارشناسان، مروجین و بهره ­برداران پیش رو بخش کشاورزی طی 5 سال در مرکز یاد شده می باشد که بر اساس تجربیات جهانی مبنی بر کاهش حدود 10درصدی مصارف انرژی با اجرای دوره های آموزشی، می ­توان انتظار داشت صرفه­ جویی در مصرف حامل­های انرژیِ بخش کشاورزی، سالانه حدود 5 میلیون بشکه معادل نفت خام محقق شود.

این گزارش می افزاید:البته این سازمان به موازات فعالیت در بخش آموزش، بسته ­های حمایتی دیگری را برای اجرای طرح­ های صرفه ­جویی انرژی در قالب اعطای تسهیلات قرض ­الحسنه ارائه خواهدنمود که فعالان این بخش می­ توانند با ارائه­ ی طرح توجیهی مناسب و در چارچوب مقررات، از آن بهره­ مند شوند.

تاریخ : 95/04/02
منبع :سابا انرژی