| |   info@parsbehine.com
پارس بهینه ساز   طراحی، مشاوره و اجرای عایق های حرارتی، صوتی و رطوبتی پلی یورتان
دانلود کاتالوگ  

بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

 
بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان​
 
بخش اول:

راهکارها و اولویت ها

کاملا واضح و روشن است که بخش عظیمی از میزان مصرف انرژی در کشور در بخش ساختمان متمرکز شده است، و حال سوالاتی آزاردهنده در ذهن نقش می بندد که :
علی رغم درک این واقعیت در خصوص مصرف انرژی در بخش ساختمان، شناخت اولویت ها و خرج بودجه های کلان، چرا موفقیت چشمگیری در بهینه سازی مصرف انرژی خصوصا در بخش ساختمان حاصل نشده است؟
  سالها از تاسیس ادارات و سازمانهای مرتبط با بهینه سازی مصرف انرژی در کشور میگذرد. همچنین قریب بر 11 سال است که مبحث 19 مقررات ملی ساختمان که الزام بر بهینه سازی انرژی در ساختمان دارد؛ تدوین شده است. سالهاست که برچسب انرژی برای بیشتر محصولات الزامی شده است. سالهاست که اهمیت صرفه‌جویی انرژی از سوی وزارت نیرو و شرکت ملی گاز ایران و از طریق رسانه ها بسان چکش روی مغز مخاطبین رسانه است.
چند سالی است از طرح و تدوین استاندارد برچسب انرژی ساختمان می‌گذرد اما زمان اجرای آن هنوز... بگذریم.
  سوال: چرا بهبودی چشمگیر در شاخص‌های مصرف انرژی مشاهده نمی‌شود؟
کاملا واضح و مبرهن است که در گفتار شاید اما در عمل اراده جدی بر بهینه سازی مصرف انرژی وجود ندارد و بزرگترین دلیل آن عدم باور بر بحران انرژی است.
  گواه این ادعا، تولید محصولات پرمصرف انرژی در داخل ساختمان و استفاده از مصالح نامناسب جهت جلوگیری از هدر رفت انرژی در ساخت ابنیه می باشد. ساختمانهایی که در ساخت آن یا از هیچ‌گونه بازدارنده و عایقی برای جلوگیری از هدر‌رفت انرژی استفاده نمی‌شود و یا جهت رفع تکلیف از عایق‌های سنتی و منسوخ استفاده می‌گردد که کمترین هزینه را برای سازنده در پی داشته باشد. فارغ از این که سالهای متمادی چندین برابر آن هزینه مصرف سوخت و انرژی در ساختمانها می‌شود.
ادامه دارد... .
26/5/95