کاهش مصرفی انرژی در زمستان- پلی یورتان پاششی

عایق کاری به روش پاششی (فوم پاششی پلی یورتان) به دلیل شیوه نوین اجرای آن همواره با ابهام و سوالات فراوان برای متقاضیان همراه بوده، از این رو در صدد برامدیم برخی از مهمترین و پر تکرارترین این سوالات را پاسخ گوییم

فوم پاششی پلی یورتان و سوالات متداول

قسمت اول

 1. فوم پاششی پلی یورتان چیست؟

 2. اجرای عایق پلی یورتان چرا به روش پاششی؟

عایق کاری به روش پاششی (فوم پاششی پلی یورتان) به دلیل شیوه نوین اجرای آن همواره با ابهام و سوالات فراوان برای متقاضیان همراه بوده، از این رو در صدد برامدیم برخی از مهمترین و پر تکرارترین این سوالات را پاسخ گوییم.

در ابتدا توضیح پیرامون عایق پلی یورتان و چرایی آن به روش فوم پاششی:

1.فوم پاششی پلی یورتان چیست:

(Rigid polyurethane foam) (Spray polyurethane foam)

 

فوم پاششی پلی یورتان نیز مانند سایر فوم های پلی یورتان متشکل از دو جزء مایع به نام های ایزوسیانات و پلی ال می باشد. ایزوسیانات و پلی ال پس از ترکیب ، به واسطه عامل پف زا (Blowing Agent)  موجود در پلی ال به میزان مناسب و دلخواه پف کرده و روی سطوح مختلف تشکیل فوم می دهد.
پلی یورتان در صنایع عایق در اشکال گوناگون نظیر شیت های آماده ، ساندویچ پانل ، فوم پاششی ،عایق لوله ، درزگیر ، اسپری دستی ف و... تولید می شود اما اینکه چرا امروزه پلی یورتان پاششی با اقبال بالایی در صنایع مختلف مواجه گردیده نیز از سوالاتی است که در بالا به آن اشاره شد.

 

2. اجرای فوم پاششی پلی یورتان – چرا به روش پاششی یا اسپری

 

اساسا مسئله اصلی این است که به هنگام نصب ، از عایق های پیش ساخته و پانلی در تقابل با یکدیگر و زوایای سقف ، دیوار و کف درز و شکاف بسیاری به جا می ماند و همین شکاف ها باعث عدم یکپارچگی و در نتیجه بروز پل حرارتی و صوتی می شود.
اما در اجرا فوم پاششی مواد پلی یورتان در ابتدا به صورت مایع روی سطوح مورد نظر پاشیده یا اسپری می شود و پس از 3 تا 5 ثانیه به شکل سطح کار درامده و پف می کند. همین خصوصیت باعث یکپارچگی در سطوح شده و از هدر رفت انرژی از درزها جلوگیری به عمل می آورد. در حقیقت اجرای فوم پاششی پلی یورتان در پی بروز خطا در نصب عایق های پبش ساخته ابداع گردید. از دیگر مزایای فوم پاششی پلی یورتان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

برخی ویژگی‌های بارز فوم پاششی:

 • سرعت اجرای بسیار بالا روزانه (ساختمان300 و سوله 700 مترمربع)
 • دسترسی به نقاط کور ساختمان مانند تأسیسات، سقف، لوله‌ها، داکت‌ها و اتصالات
 • نفوذ ناپذیر در برابر آب و رطوبت و قابل شستشو
 • سبک سازی سازه
 • چسبندگی بسیار عالی بدون نیاز به چسب، پیچ و جوشکاری
 • 40 سال عمر مفید
 • 50– تا 110 درجه سانتیگراد مقاومت دمایی
 • گرید B2- خود خاموش شونده
 • دارای استاندارد انجمن مواد و آزمون امریکا ASTM

فوم پاششی پلی یورتان چیست؟

سایر تصاویر